Godsvrucht beoefenen (13)

Meerdelige serie over “godsvrucht”

Godsvrucht is godvrezendheid en liefde tot God – Deel 13.

>> Geduld

Geduld is ook een godsvrucht

“Kleedt u zich dan, als uitverkoren van God, heiligen en geliefden, met innige gevoelens van ontferming, vriendelijkheid, nederigheid, zachtmoedigheid, geduld. Verdraag elkaar en vergeef de een de ander, als iemand tegen iemand anders een klacht heeft; zoals ook Christus u vergeven heeft, zo moet ook u doen”
(Kol 3:12,13).

Geduld is niet het vermogen om te wachten maar het vermogen om een goede houding aan te nemen tijdens het wachten. Koningin Esther uit het boek van Esther heeft die kunst geleerd om te wachten en pas te spreken op het juiste moment. Ik heb dat geleerd en leer dat nog steeds, van mijn eigen vrouw Linda, die weet wanneer het beter is te zwijgen en ook wanneer het beter is te spreken.

Een karakter naar Gods beeld is als een mantel die geweven is uit diverse draden met verschillende kleuren. Van een afstand bekeken lijkt de mantel één kleur te hebben. Wanneer wij de mantel van dichtbij bekijken, dan zien wij dat er vele kleuren zijn. Geduld lijkt op blijdschap en vrede, voor wat betreft de uitwerking ervan in ons leven.

Iemand zei eens: “Haast is van de duivel. Zij, die geloven haasten zich niet”.
“Wie gelooft, zal zich niet haasten” (Jes. 28:16b).
De keer dat de Heere God Zich wél haast is wanneer een zondaar zich bekeert (Luk. 15:20). De jongste zoon wandelt, maar de vader rent hem tegemoet en omhelst hem.

Groeien in geduld en vertrouwen

Hoe kunnen wij groeien in geduld? Het is goed om in te zien dat de Heere God rechtvaardig is (Gen. 18:25b). Daarom doet Hij altijd het juiste op Zijn eigen tijd.
De mensen zeiden uiteindelijk over Jezus: “Hij heeft alles goedgemaakt” (Mark. 7:37).

Jozef is voor mij een sprekend voorbeeld van overgave aan Gods trouw. Nadat hij op vreselijke wijze was behandeld door zijn halfbroers, was hij toch in staat om te zeggen: “Jullie weliswaar, jullie hebben kwaad tegen mij bedacht, maar God heeft dat ten goede gedacht, om te doen zoals het op deze dag is: een groot volk in leven te houden” (Gen. 50:20). Als zij Jozef toen niet verkocht hadden, dan waren zij allen omgekomen door honger. Wie het onrecht geduldig ondergaat, kan zijn lot in Gods handen leggen en rustig verder leven met al Zijn beloften.

Splinter in het oog van uw broeder… en de balk in uw eigen oog?

Mensen doen voortdurend dingen die, hoewel ze veelal niet zo bedoeld zijn, ons kunnen irriteren of teleurstellen. Voorbeelden uit het dagelijks leven: ‘De automobilist die voor mij rijdt, rijdt veel te langzaam!’; ‘Mijn vriend is (weer) te laat voor onze afspraak.’; ‘Mijn buurman houdt geen rekening met mij.’ En ga zo maar door…

Ongeduld jegens tekortkomingen van een ander komt vaak voort uit hoogmoed. Alles wat wij hebben of kunnen, hebben wij van de Heere ontvangen (1 Kor. 4:7). Er is geen enkele reden om onszelf uitnemender te achten dan die ander. De beste houding jegens de ander is de ander in liefde verdragen (Ef. 4:2). Elke dag verdraagt de Heere ons in Zijn grote geduld. We mogen pas de splinter uit het oog van de ander verwijderen nadat wij eerst de balk uit ons eigen oog hebben verwijderd.

Gods tijd – de volheid van tijd(en)

Er is nog een gebied waarop wij geduld moeten beoefenen. Dat is Gods tijd, Gods juiste tijd.
Het klassieke voorbeeld van ongeduldigheid en wantrouwen is van Abraham en Sarah die vele jaren wachtten op de geboorte van de zoon die God hen had beloofd. Zij dachten God een handje te helpen met Hagar en Ismaël, maar dat leidde alleen maar tot meer verdriet.

Nog een voorbeeld van iemand die absoluut niet kon wachten op Gods tijd was Koning Saul. Zijn ongeduld kostte hem wel zijn koninkrijk. Zij geloofden niet in de trouw van God. In tegenstelling tot Saul wachtte David wel op de Heere. Hij weigerde om de regie van zijn leven in zijn eigen handen te nemen (Ps. 40:2,3).
Er is een volheid van de tijd in ons leven, net zoals bij de Heere Jezus (Gal. 4:4).

Ook Jakobus (Jak. 5:7-12) heeft het over het probleem van ongeduld. Hij neemt het voorbeeld van de boer die moest wachten, totdat het gewas rijp was. Hij verwijst ook naar de profeten, die geduld beoefenden. De meeste beloften, die zij deden hebben zij nooit in vervulling zien gaan. Denk ook aan het geduld van Job.

Het moment waar wij nu op wachten, is de wederkomst van de Heere Jezus (Op. 20:20).

De Heere heeft alles in Zijn hand. Hij zit op de troon (Hab. 2:20). Hij zal alles ten goede uitwerken op Zijn tijd (Rom. 8:28; 15:4; Pred. 3:11). Het is voor mij een bemoediging dat de Heere God aan Job niet uitlegt waarom hij door zoveel tegenspoed getroffen werd. Wij krijgen een blik achter de schermen in Job 1.

Door de vertroosting van de Schriften, houden wij vast aan de hoop (Rom. 15:4).
Paulus prijst de gelovigen te Thessaloniki ook vanwege hun volhardende geloof.

Geduld = lankmoedigheid – verdraagzaamheid – vasthoudendheid – volharding

Geduld heeft verschillende ‘draadjes’: lankmoedigheid, verdraagzaamheid,
volharding en vasthoudendheid. Samen vormen zij die ene (gods)vrucht GEDULD!

Wanneer wij de Heere vrezen, zullen wij ons onderwerpen aan de beproevingen die er in ons leven plaatsvinden. Alleen als wij ten diepste doordrongen zijn van Zijn inwonende liefde (Rom. 5:5), zullen wij de moed vinden om de beproevingen te (ver)dragen met geestelijke overgave en godsvertrouwen. Onze beproevingen hebben altijd een uitwerking op onze relatie met de Heere God. Ze drijven ons óf van Hem weg óf naar Hem toe. Job reageerde op de juiste wijze en riep het uit: “Alleen door het horen met het oor had ik U gehoord, maar nu heeft mijn oog U gezien” (Job. 42:5).

De Heere geeft ons allen een serie van nieuwe starten en daarin is Abraham ook een bemoediging voor ons. Er staat: Zo heeft hij de belofte verkregen na daar geduldig op gewacht te hebben. Het is zo bemoedigend, dat de Heilige Geest terugkomt op ons geloof. Dat heeft eeuwigheidswaarde (Rom. 4:19-21).

Geduld is een schone zaak!

Johan.

Met dank aan en toestemming van dhr. J. Schep geplaatst. Zie ook: www.johan-linda.com.
Andere, door dhr. J. Schep, geraadpleegde bron: “Heer U bent mijn doel” van Jerry Bridges.

Vergelijkbare berichten